فرستاده واقع بینانه در مورد چشم انداز جلسه آلاسکا

March 18, 2021

نماینده ارشد چین در ایالات متحده کوی تیانکای اظهار امیدواری کرد که اولین نشست دیپلماتیک سطح بالای چین و آمریکا در دوره ریاست جمهوری بایدن زمینه را برای مبادلات "صادقانه" و "سازنده" بین دو کشور فراهم کند اما این " توهم "انتظار دارد که پکن در فشار یا مصالحه بر سر منافع اصلی مقاومت کند.

وزیر امور خارجه آمریکا و آنتونی بلینکن و مشاور امنیت ملی جیک سالیوان قرار است روز پنجشنبه تا جمعه در آنکوریج ، آلاسکا با دیپلمات ارشد چینی یانگ جیچی و مشاور امور خارجه و وزیر امور خارجه وانگ یی دیدار کنند ، هر دو پکن و واشنگتن اعلام کرده اند.

سفیر کوی گفت که هر دو طرف اهمیت زیادی را برای اولین گفتگوی حضوری امسال در چنین سطح بالایی قائل هستند ، که چین مقدمات زیادی را برای آن انجام داده است.

کوی در آستانه نشست گفت: "ما قطعاً انتظار نداریم که یک گفتگوی واحد برای حل و فصل همه مسائل بین چین و ایالات متحده باشد ؛ به همین دلیل انتظارات بیش از حد زیاد را قاطع نمی کنیم یا هیچ توهمی در این زمینه نداریم."

سفیر گفت که وی معتقد است اگر این نشست به آغاز روند گفتگو و برقراری ارتباط صریح ، سازنده و منطقی بین دو طرف کمک کند ، موفقیت آمیز خواهد بود.

وی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: "امیدوارم که هر دو طرف با صداقت بیایند و با درک بهتری از یکدیگر بروند."

بلینکن ، که در سفر به توکیو و سئول در آلاسکا متوقف خواهد شد ، هفته گذشته گفت که این جلسه "یک فرصت مهم برای ما خواهد بود تا با صراحت بیان کنیم بسیاری از نگرانی ها" با پکن.

وی در اولین حضور خود در برابر کنگره پس از تأیید به عنوان دیپلمات ارشد آمریکا گفت: "ما همچنین بررسی خواهیم کرد که آیا راه هایی برای همکاری وجود دارد."

بلینکن همچنین گفت که "در این مرحله قصد انجام یک سری تعاملات بعدی وجود ندارد" و هرگونه تعامل منوط به "نتایج ملموس" در مورد مسائل مورد نگرانی چین است.

سفیر کوی گفت که روح برابری و احترام متقابل به عنوان اساسی ترین پیش شرط گفتگو بین هر کشور عمل می کند.

وی گفت ، با توجه به منافع اصلی چین در مورد حاکمیت ملی ، تمامیت ارضی و وحدت ملی این کشور ، "جایی برای مصالحه و امتیازات ندارد" ، افزود: "این نگرشی است که ما در این جلسه روشن خواهیم کرد.

"اگر آنها فکر می کنند چین تحت فشار سایر کشورها سازش می کند و تسلیم می شود ، یا چین می خواهد به اصطلاح" نتیجه "این گفتگو را با پذیرش هر درخواست یک جانبه دنبال کند ، من فکر می کنم آنها باید این توهم را کنار بگذارند ، زیرا این نگرش گفتگو فقط به بن بست منجر خواهد شد. "

کوی در پاسخ به این س ifال که آیا اقدامات اخیر ایالات متحده ، از جمله تحریم های روز سه شنبه آمریکا علیه مقامات چینی مربوط به هنگ کنگ ، بر "جو" گفتگوی آنکوریج تأثیر می گذارد ، کوئی گفت چین "اقدامات متقابل لازم" را انجام خواهد داد.

وی گفت: "ما همچنین در این جلسه موضع خود را به روشنی بیان خواهیم كرد و برای ایجاد به اصطلاح" جو "در این موضوعات سازش و امتیاز نخواهیم كرد.""ما هرگز چنین کاری نخواهیم کرد!"

این نشست حدود یک ماه پس از آنچه رسانه های آمریکایی "تماس دو ساعته غیرمعمول" بین رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ رئیس جمهور چین خوانده بودند ، انجام شد.

در طی آن تماس تلفنی ، شی گفت که دپارتمان های امور خارجه دو کشور ممکن است در مورد موضوعات گسترده در روابط دو جانبه و عمده مسائل بین المللی و منطقه ای ارتباطات عمیق داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ژائو لیجیان اوایل روز چهارشنبه گفت که چین امیدوار است که از طریق این گفتگو ، دو طرف بتوانند توافق حاصل شده بین دو رئیس جمهور را در تماس تلفنی خود دنبال کنند ، در یک راستا کار کنند ، اختلافات را مدیریت کنند و چین را بیاورند- روابط ایالات متحده به "مسیر صحیح توسعه صدا" بازگشت.

سخنگوی وی گفت ، روز سه شنبه ، آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل اظهار امیدواری کرد که "نتیجه مثبت" این نشست باشد.

استفان دوجاریک سخنگوی گفت: "ما امیدواریم كه چین و ایالات متحده بتوانند در زمینه های مهم ، به ویژه در مورد تغییرات آب و هوا ، در بازسازی جهان پس از COVID راه های همکاری را پیدا كنند."

دوجاریک اضافه کرد: "ما کاملاً می فهمیم که تنش و مسائل برجسته ای بین این دو وجود دارد ، اما آنها همچنین باید هر دو راهی برای همکاری در مورد بزرگترین چالش های جهانی پیش روی ما پیدا کنند."

توسط ZHAO HUANXIN در آنکوریج ، آلاسکا |China Daily Global |به روز شده: 2021-03-18 09:28